Jak dostosować preset do Twojego zdjęcia?

Kilka praktycznych wskazówek

Presety to fotograficzne ustawienia, które nadadzą Twojemu zdjęciu zupełnie innego charakteru powodując wręcz spektakularne efekty. Może się zdarzyć, że jedno kliknięcie w preset zupełnie odmieni Twoje zdjęcie w oczekiwany przez Ciebie sposób, a może być również tak, że Twój wymarzony efekt zdjęciowy będzie wymagał dostosowania presetu pod Twoje zdjęcie. Pamiętaj, że bazą do utworzenia presetów były nasze fotografie, natomiast Twoje mogą się różnić jakościowo, kolorystycznie czy ekspozycyjnie od naszych.
Dostosowanie presetów pod Twoje zdjęcie jest bardzo proste. Pokażmy Ci, co możesz zrobić w mobilnym Lightroomie, aby zmodyfikować nasz preset.

1. ZAKŁADKA LIGHT

Jeśli preset wchodzi ciemno lub jasno – możesz zmniejszyć lub zwiększyć ekspozycję, czyli rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie. Pobaw się również kontrastami, aby nadać zdjęciu wyrazistości. Warto również użyć suwaka świateł oraz cieni. Zobaczysz, że bardzo intuicyjnie uzyskasz efekty jakie Cię usatysfakcjonują.

 

2. ZAKŁADKA COLOR

W kolejnej zakładce możesz zająć się kolorami. Tutaj możesz zmniejszyć temperaturę uzyskując chłodniejsze odcienie zdjęcia lub zwiększyć temperaturę uzyskując cieplejszą tonację. Możesz również pobawić się suwakami odcieni czy nasycenia.

 

3. ZAKŁADKA COLOR – kolorowe kółeczko MIX

Tutaj możesz edytować poszczególne kolory. Często zdarza się, że na przykład w białą sukienkę wkrada się niebieskie zabarwienie. Właśnie w tej zakładce przesuwając suwaki koloru niebieskiego w lewo uzyskasz czystą biel. Podobnie odpowiednio operując suwakami pomarańczowego koloru, możesz sobie zwiększyć bądź zmniejszyć efekt opalenizny.

 

4. ZAKŁADKA EFFECTS

Tutaj możesz pobawić się teksturą, wyostrzeniem i innymi efektami zdjęcia. Z pewnością przydadzą Ci się w tej zakładce dwie opcje – efekt winiety, który powoduje przyciemnienie zdjęcia na jego krawędziach oraz efekt ziarna, który nada Twojemu zdjęciu vintage look.

 

5. ZAKŁADKA DETAIL

Są to kolejne ustawienia, które możesz zastosować do swojego zdjęcia. Ja najczęściej stosuję wyostrzenie, redukcję zaszumienia oraz wygładzanie. Zapoznaj się z tymi ustawieniami i znajdź takie jakie najbardziej Ci odpowiadają.

Możesz zapisać swoje ustawienia za pomocą opcji “Create Preset” i wtedy będziesz mógł posługiwać się nimi przy edycji kolejnych Twoich zdjęć.

Pin It on Pinterest

Przewiń do góry